Денят на влюбените е световен маркетингов феномен от няколко десетилетия. Освен романтика обаче, за разбирателството в една двойка важна роля играят и финансите. Дали ще похарчите значителна сума за вечеря и подаръци или ще изберете гледане на романтични комедии у дома, всичко това има финансово изражение. Различните разбирания за управлението на семейните и личните средства пък често е причина за спор у дома.
Според проучване на американската финансова компания Fidelity, 45% от партньорите признават, че спорят за пари поне от време на време, докато една на всеки четири двойки определят парите като най-голямото предизвикателство във връзката си. В изследването, публикувано за пръв път преди година, 90% от американците казват, че комуникират добре или много добре с партньора си по темата. Fidelity дава няколко съвета как двойките да управляват по-добре общото си финансово благосъстояние. Те са напълно приложими за всяка страна по света, включително България.
У нас специализирани изследвания за домашните финанси рядко се правят и те са насочени повече към приходите и разходите, които имат семействата. Такива данни редовно се публикуват от Националния статистически институт и според последните проучвания българските семейства разчитат основно на доход от работна заплата, по-малко на пенсии и приходи от самостоятелна заетост. Към края на септември 2024 г. 28% от всички разходи на домакинствата са отивали за храна и напитки, а малко над 15% – за жилището. България е сред страните, в които разходите за храна заемат доста голям дял от семейния бюджет.
Какво съветват от Fidelity влюбените, за да управляват двойките споделените си финанси с по-малко конфликти и по-ефективно? Ето шест ценни съвета:
- Всички карти на масата.
Буквално и преносно, не крийте финансовото си положение и разходите, без скрити кредитни карти и тайни сметки. Да криете финансови тайни може да ви помогне да избегнете труден разговор в краткосрочен план, но в дългосрочен план това само ще подкопае доверието и ще саботира вашата комуникация. Във възможно най-ранен етап от връзката дайте пълна информация за финансите си на човека, с когото искате да бъдете. Ако не сте го направили, никога не е късно за открит разговор, за да знаете кой с какви приходи, спестявания и инвестиции разполага, съответно – с какви задължения.
2. Уверете се, че и двамата имате равен достъп до финансовата информация
Нека и двамата имате лесен достъп до финансовата си информация. Дори ако единият партньор поема основните разходи, другият трябва да е наясно как да има достъп до важни документи и сметки. Това е полезно, защото при инцидент с един от двамата, дори и временна неработоспособност, другият трябва да знае какво да направи. Разбира се, има лични сметки и дребни лични разходи, които не е необходимо да споделяте, стига за тях да не отиват големи суми от общия ви бюджет.
3. Фокусирайте се върху общите си цели.
Не е необичайно двойките да имат различни финансови навици или ценности. Може би единият от вас е по-пестелив, докато другият предпочита да живее за момента и да харчи. Вместо да спорите по различията, опитайте се да останете фокусирани върху дългосрочни цели. Това ще ви помогне да намерите консенсус и за ежедневни финансови навици, с които да ги постигнете.
4. Бъдете открити за притесненията си
Дори и да приемете някои различия, това не означава, че трябва да премълчавате, ако имате притеснения. Около 27% от партньорите в проучването на Fidelity казват, че често са разочаровани от финансовите навици на своя партньор, но премълчават, за да запазят мира. Макар да работи в краткосрочен план, това може да доведе до нарастващо негодувание в дългосрочен (или растящи сметки, ако партньорът ви наистина има проблемни навици). По-добре намерете начин да повдигнете въпроса и да го обсъдите конструктивно.
5. При съмнение потърсете повече информация
На прага на важно решение може да сте на различни страни. Вместо да спорите, дайте си време да намерите допълнителна информация. Опитайте се да направите изчисления при различни сценарии и помислете как решението може да повлияе на дългосрочните ви цели.
6. Не се колебайте да потърсите професионална помощ
Работата с финансов професионалист може да донесе редица потенциални ползи за финансовото здраве на вашата връзка. Професионалист може да ви помогне всеки да определи собствените си цели, как да работите заедно, а също така да ви помогне в планиране на инвестиции, семеен бюджет и теглене на кредит.
Човешките отношения са сложни и няма едно решение за всички. В същото време семейните финанси са тема, която не бива да избягвате, защото скрити разходи (и приходи) могат да се окажат малкото камъче, което преобръща романтиката.
Щастлив и влюбен Свети Валентин!