Необслужваните бързи кредити се увеличават в абсолютна стойност с 14% на годишна база до 404.6 млн. лв., показват данните на БНБ към третото тримесечие. Ръстът на изтеглените нови кредити обаче води до свиване на дела на просрочените в общия портфейл от 6.7% през септември 2023 г. до 6.4% през същия период на тази година.
На тримесечна база също има спад както като дял, така и в абсолютна стойност. През март тази година просрочените небанкови кредити достигнаха близо 421 млн. лв. или 7.4% от портфейла. Само три месеца по-късно те намаляват с над 16.5 млн. лв., което се равнява на 6.4% от общия портфейл.
За изминалите 12 месеца към септември 2024 г. отпуснатите небанкови заеми са нараснали с над 20% или повече от 1 млрд. лв. в абсолютна стойност до общо 6.3 млрд. лв. Все по-голям дял от тях са потребителски кредити за домакинствата (виж графиката). Данните обхващат както класическите дружества за “бързи пари”, така и специализираните в стокови кредити за покупки на изплащане. В статистиката са втключени и компаниите, които са част от банкови групи и през тях се отпускат потребителски заеми. По тази причина ръстът на небанковото кредитиране в много периоди е тясно обвързан с този на ипотечните заеми – ако домакинствата купуват жилища с ипотека, често към нея теглят и потребителски заем за дофинансиране и ремонтни дейности.
Сред другите причини за ръста на небанковото кредитиране според експерти е натрупаната през последните години инфлация. От една страна нуждата от повече пари заради обезценяването води до ръст на номиналната стойност на отпуснатите заеми. От друга – намалената покупателна способност тласка повече хора към бързи заеми. Прави впечатление, че продължава ръстът и на отпуснатите бързи кредити за бизнес цели, макар и по-слаб, отколкото при домакинствата. Доста сериозно увеличение има и при заемите, обезпечени с ипотека, но техният дял в общия небанков кредитен портфейл е незначителен.
Още новини четете тук.