Необслужваните кредити в българската банкова система са се увеличили с 1.38% за шест месеца, показват данните на БНБ към края на юни 2024 г. В сравнение с декември 2023 г. ръстът в абсолютна стойност е с над 175 млн. лв. Като дял те остават почти без промяна, благодарение на активното кредитиране – малко над 2% от отпуснатите заеми са с просрочие над 90 дни, което официално ги прави необслужвани.
Разбивката по статистиката на БНБ обаче показва интересни тенденции – през първото полугодие с над 10% спрямо края на 2023 г. са намалели заемите, просрочени в период между 90 и 180 дни. Тези със забавено плащане от над 180 дни обаче са нараснали с над 11 на сто само за шест месеца. Отделно, ръст от 7.5% се забелязва и при кредитите, които е малко вероятно да бъдат плащани навреме, но просрочията по тях са в рамките на 90 дни и те все още се водят редовни според европейските правила (виж👇графиката).
По сектори най-значително е увеличението на фирмените кредити със забавени плащания. Корпоративните заеми в края на юни вече надхвърлят 50 млрд. лв., но дори ръстът на новите не може да компенсира този на просрочените и като дял от портфейла те нарастват. При домакинствата е обратно – експанзията на кредитните портфейли води до спад на просрочията под 2% дял.
При домакинствата т.нар. лоши кредити идват от увеличените просрочия на потребителските – там ръстът само за шест месеца е близо 17 на сто. При ипотечните отново има спад на забавените плащания, включително и на тези с по-малко от 90 дни просрочие.
Още новини четете👉 тук.