Необслужваните бързи кредити и тези в лизинга са се увеличили през март, показват данни на БНБ. Паралелно с ръста на кредитирането в двата сектора, и на годишна, и на тримесечна база са нараснали просрочените задължения. При небанковите кредити има увеличение както в стойността, така и в дела на просрочените задължения като част от целия портфейл. При лизинга има ръст в стойността на необслужваните, но като дял от всички отпуснати те спадат на тримесечна база и се покачват леко на годишна.
За сравнение – към края на март 2025 г. отпуснатите небанкови заеми са близо 6.817 млрд. лв., с 20.5% ръст на годишна база. За това време необслужваните са нараснали с повече от една четвърт и делът им в общия портфейл е 7.77%, с 0.36 процентни пункта повече, отколкото през март миналата година. За пръв път стойността на просрочените бързи кредити надминава половин милиард лева.
Над половината от всички отпуснати заеми са със срок на погасяване над пет години. Интересно е, че в сравнение с декември 2024 г. има намаление на отпуснатите краткосрочни заеми – тези със срок до една година. Донякъде това е обяснимо, предвид покупките на стоки на изплащане през декември и използването на небанкови заеми за разходи по празниците. Миналата година обаче такова намаление на кредитите с най-кратък матуритет нямаше, в началото на 2024 г. спаднаха тези с период на изплащане от една до пет години.
В данните на БНБ за небанковото кредитиране влизат класическите “бързи” кредити за хора със затруднен достъп до банкови заеми, както и потребителските заеми, отпускани от банкови групи, с лихви доста под тези на бързите кредити. Тук са и стоковите заеми, използвани за покупки на техника, обзавеждане, както и дружества, които кредитират бизнеса. БНБ не дава разбивка по отделни сегменти, в които и рисковият профил на клиентите е много различен.
При финансовия лизинг тенденцията за спад в дела на необслужваните вземания е прекъсната след ръста им в края на миналата година (виж графиката), но макар и минимално, през март те отново намаляват до 1.77%. Като стойност те растат без прекъсване вече цяла година, паралелно с увеличеното кредитиране. Финансовият лизинг е основна част от лизинговия пазар в България – само 5.6% е оперативния. При него не се отчитат необслужвани вземания поради спецификата му – ползване на актив (машини, оборудване) за определен период.
Още новини четете тук.