Необслужваните вземания в лизинга в България са паднали до най-ниското си ниво за последните 15 години, показват данни на БНБ. Към края на 2023 г. те са едва 1.6% от портфейла с финансов лизинг на сектора, с 0.1 процентен пункт под равнището от края на 2008 г.
Исторически най-ниското им ниво е било през третото тримесечие на 2008 г. – малко под 1 на сто. През втората половина на 2007 г. и през цялата 2008 г. необслужваните задължения по финансов лизинг в България са под 2% от портфейлите. Толкова нисък дял на просрочията се наблюдава отново едва в средата на миналата година, макар че в определени тримесечия той е падал до 2% (виж графиката). По-ниският дял в последното тримесечие на 2023 г. се дължи както на спад на “лошите” вземания в абсолютната стойност, така и на ръст на общия портфейл по линия на нов бизнес.
Към декември 2023 г. общата стойност на финансовия лизинг достига близо 5.77 млрд. лв., което е абсолютен рекорд. За пръв път той надхвърли границата от 5 млрд. лв. през миналата година.
Ако се добави и оперативният лизинг, кредитният портфейл на сектора достига 6.1 млрд. лв., също исторически рекорд. Оперативният лизинг е много малка част в сравнение с финансовия – едва 5-6% от целия лизингов пазар в България, с тенденция да намалява и като дял, и като стойност.
По-голяма част от лизинговите договори се сключват за срок между 1 и 5 години, показват данните на БНБ. Интерес има и към по-дългосрочните договори, а най-малко са тези с матуритет до 1 година.
Близо половината (47%) от финансовия лизинг се използва за покупка на леки автомобили, а 25% е за лекотоварни и товарни. Други 24.5% отиват за покупка на машини и съоръжения, а малка част е за компютри и електронно оборудване, както и за недвижимо имущество.
Лизинговият пазар в България е доминиран от няколко големи играча, повечето – част от големи финансови групи, които развиват и друга дейност. Към момента дружествата в сектора са общо 47, а печалбата им сумарно надхвърля 109 млн. лв., с 14% повече спрямо 2022 г.
Още новини четете тук.