Кредитирането в българския банков сектор расте, а проблемните заеми в някои сегменти намаляват, показват данните от паричната статистика на БНБ към края на месец май. Общият ръст на отпуснатите кредити е 13% на годишна база, като увеличението на заемите за домакинствата е много по-силно, отколкото в корпоративния сектор. Голяма част от ръста при домакинствата се дължи на жилищните кредити, които са нараснали с 24.45% за година (виж графиките).
Макар отдавна да има опасения, че силното увеличение на ипотечното кредитиране създава рискове в системата, засега данните на БНБ не показват подобна картина. Кредитите, определени от надзора като лоши и преструктурирани (без тези за финансови предприятия), са общо 3.56 млрд. лв., 1% спад на стойността на годишна база. Като дял от общия портфейл в банковия сектор те намаляват от 4.61% на 4.09%.
При ипотечните кредити за домакинства отново има значителен спад в стойността на проблемните заеми – през май миналата година те се понижиха до под 300 млн. лв., а сега вече са по-малко от 243 млн. лв. Потребителските проблемни заеми също намаляват като в момента стойността им е по-ниска от 900 млн. лв. Леко увеличение има само на лошите и преструктурирани фирмени заеми.
БНБ не вижда сериозен проблем с кредитирането и неколкократно изтъква, че банковата система е стабилна. Остава рискът от влошаване на икономическата ситуация. Наскоро централната банка обяви, че ще запази антицикличния капиталов буфер на 2% и за третото тримесечие на 2025 г., колкото е и в момента, считано от октомври миналата година. Буферът е вид гаранция за стабилността на системата и кредитния пазар и чрез него може да се влияе непряко върху обема на отпуснатите заеми.
“В краткосрочен план увеличението на кредитните обеми се отразява положително върху доходността на банковия сектор, но продължителните периоди на висок кредитен растеж създават предпоставки за потенциално нарастване на задлъжнялостта и акумулиране на кредитен риск в балансите на банките. При неблагоприятни тенденции в икономическата среда способността за обслужване на задълженията може да отслабне, което да доведе до нарастване на необслужваните кредити и на разходите за обезценки”, предупреждават от БНБ.
Още новини четете тук.