Необслужваните бързи кредити нарастват с близо 20% за година, делът им остава без промяна

Необслужваните бързи заеми, отпускани от небанкови финансови компании, се увеличават с почти 20% на годишна база до близо 363 млн. лв. – най-високият темп на нарастване от септември 2022 г. насам (виж графиката), показват данните на БНБ към декември 2023 г. 

В същото време делът им в общия кредитен портфейл остава без промяна за пето поредно тримесечие – само 7%, което е най-ниската стойност откакто се публикува статистика за този вид заеми. Причината – силният ръст на този вид кредитиране.  Към края на миналата година бързите заеми нарастват с 25% на годишна база като стойността им надхвърля рекордните 5.5 млрд. лв. 

Почти половината са с матуритет над 5 години, но ръст има и при краткосрочните заеми. Основно се отпускат потребителски заеми за домакинствата, но се забелязва увеличение и на тези за фирмите, както и на ипотечните. Последните обаче са много малка част от портфейлите на компаниите, а и делът им като цяло намалява прогресивно. 

View BG_BNB_NPLs in non-banking sector_XII.2023 on Beautiful.ai

 

При потребителските заеми за домакинства има няколко вида, които статистиката на БНБ не отчита поотделно. Единият вид са класическите бързи кредити – пари, отпускани от специализирани небанкови дружества. Често те се отпускат на хора, които поради една или друга причина нямат достъп до банкови заеми или спешно се нуждаят от пари. 

Другият тип заеми са по-близо до банковите и се отпускат от специализирани дъщерни дружества на банкови групи за потребителско кредитиране. Тези кредити имат по-малко оскъпяване от класическите бързи заеми и обичайно следват движението на лихвените индекси, вместо фиксирана лихва. 

Третият вид са т.нар. стокови кредити, с които се купуват различни стоки на изплащане – техника и други. Като оскъпяване те се намират между двата предходни типа, а често търговците ги предлагат с минимална лихва в опит да спечелят клиенти. За разлика от банковите, бързите кредити не се влияят особено от промяната на лихвените нива.

Още новини четете тук