Просрочените вземания в лизинга скачат с над 20% в края на 2024 г.

Необслужваните вземания в лизинга са отбелязали най-големия си ръст от година и половина, показват данните на БНБ за последното тримесечие на 2024 г. В края на декември те са близо 114 млн. лв. – 22.8% увеличение спрямо септември. За последен път сериозно увеличение – с над 46%, е имало през юни 2022 г. Делът им обаче трайно се задържа под 2% от лизинговия портфейл на специализираните дружества (виж графиката). За година ръстът е аналогичен – 21.5%. 

Данните са за финансовия лизинг, в който най-голям дял от портфейла имат вземанията с период между една и пет години. Обикновено голяма част от портфейлите на компаниите се състоят от единични големи договори и проблеми дори на един голям контрагент имат ефект върху целия портфейл. Ръстът на необслужваните лизингови договори е за второ поредно тримесечие, след като преди това на няколко пъти имаше понижение. 

View BG_BNB_Leasing_XII.2024 on Beautiful.ai

Като стойност общият пазар на финансов лизинг в България е 6.355 млрд. лв.,  като за три месеца ръстът е с 2%. През юни миналата година за пръв път договорите за финансов лизинг надминаха 6 млрд. лв., сочат данните на БНБ. Като цяло в последните години тенденцията е ръстът на портфейлите да изпреварва този на необслужваните договори и така делът на просрочията става все по-малък. 

Финансовият лизинг съставлява почти целия лизингов пазар в България, а оперативният е на стойност едва 370 млн. лв. Над половината от лизинга в България е за леки автомобили, много по-малко се купуват на изплащане товарни и лекотоварни превозни средства, както и машини и индустриално оборудване. Основните клиенти на услугите по финансов лизинг са нефинансовите предприятия, т.е. реалният бизнес. Домакинствата също имат значителен дял – при тях договорите са за придобиване на автомобил. Ръстът на необслужваните лизингови кредити не е повлиял негативно на финансовите резултати в сектора. По данни на БНБ дружествата приключват 2024 г. с печалба от 127.4 млн. лв., което е 17% увеличение спрямо 2023 г. 

Още новини четете тук