Тенденцията обемът на необслужваните кредити в българските банки да намалява в съчетание с високи нива на покритие с обезценки се задълбочава, се казва в последния доклад на БНБ “Банките в България” към второто тримесечие на годината.
Ликвидността в банковата система се запазва стабилна на високи равнища. Спрямо март брутните кредити и аванси в системата са останали почти без промяна – 114.2 млрд. лв., което е 0.1% ръст на тримесечна база.
По оценка на БНБ през април-юни банковият сектор в България осъществява дейността си при относително благоприятни макроикономически условия, независимо от рисковете във външната среда. Основен принос за икономическата активност има частното потребление, благодарение на увеличаващите се доходи с темпове над ръста на инфлацията, се посочва в доклада на централната банка.
Среднопретеглените показатели за кредитни стандарти не се влошават, макар да има потенциални уязвими зони. Те са по линия на съвкупност от кредити в интервали, където те са с по-високо съотношение спрямо обезпечението, както и с по-висока задлъжнялост на кредитополучателите.
Последните данни на БНБ от паричната статистика към края на септември показват 13.6% годишен ръст на отпуснатите кредити, но трябва да се има предвид, че в това влизат не само нови заеми, а и преструктурирани. Най-голямо е увеличението на заемите за домакинствата – над 20% за година до близо 44.4 млрд. лв. (виж графиката). Разбивката показва, че рекордът за ръст идва от ипотечните кредити – ръст от 25% на годишна база, докато потребителските заеми и корпоративните отбелязват по-скромно увеличение.
Още новини четете тук.