Мерките на БНБ за ограничаване на ипотеките вече дават резултат

Първо понижение на ипотечните кредити от години насам и драстично намаление на заемите, по които разходите надминават 50% от месечния доход. Това показва първият отчет на БНБ след въведените от 1 октомври мерки за ограничаване на ипотечното кредитиране. Според данните мерките вече дават ефект през последното тримесечие на 2024 г. – спадът на новоотпуснатите кредити спрямо второто е с 3 млн. лв., до 2.16 млрд. лв. Това е значителна промяна на тренда след три години непрекъснат ръст на ипотечното кредитиране (виж графиката). 

Според БНБ кредитното качество на портфейла от ипотеки на домакинствата продължава да се подобрява. Обемът проблемни кредити отново отбелязва спад – те са 285 млн. лв., малко над 1% от заемите в края на 2024 г.  Тези данни включват и заеми, които са с просрочие под 90 дни и официално не са необслужвани, а само в риск. Ако се вземат само просрочията над 90 дни, делът им в общия портфейл е едва 0.44%. 

През миналата година БНБ даде три основни насоки към търговските банки с цел ограничаване на силния ръст на ипотечното кредитиране, за да бъдат намалени рисковете от просрочване на заемите. Единият критерий е за съотношение доходи – разходи по заеми, като разноските по всички кредити на клиентите, включително кредитни карти, лизинг и стоки на изплащане, не бива да надвишава 50% от месечния доход. Другите два критерия са свързани със стойността на обезпечението и максималния срок на договорите. По данни на Централната банка най-значим е ефектът върху съотношението между размера на текущите плащания по обслужването на дълга и месечния доход на кредитополучателя (DSTI-O). 

View BG_Mortgages_BNB_Q4_2024 on Beautiful.ai

 

Делът на кредитите със съотношение доходи-разходи над 50% е паднал до едва 3.1% от всички новоотпуснати. За сравнение – през третото тримесечие е бил 24.6%. Средно делът на разходите за кредити спрямо доходите е паднал с над 2 процентни пункта – от 39.1% до 36.8%. Това означава, че по новите заеми под 37% от месечния доход на кредитополучателите средно отива за изплащане на задължения по кредити. 

Другите две мерки на БНБ не са предизвикали промени на пазара – средно стойността на имота, използван за обезпечение, е бил 74% от стойността на ипотечния кредит. Сроковете за изплащане си остават 25.2% средно. 

Все пак има и изключения от препоръките на БНБ – общо 421 кредита от банките в България са с параметри над минималните стандарти. Това е едва 4.2% от всички нови заема, или 5.4% от брутната им стойност. По-голяма част са заеми, при които разноските по кредита са между 50% и 60% от дохода. 

Още новини четете тук