Силната кредитна активност при исторически ниски лихви, нарастването на доходите от труд и по-ограничените възможности за инвестиции на натрупаните спестявания са факторите, които движат нагоре пазара на жилища в България. Това посочват експертите от БНБ в последния “Икономически преглед”. Годишният растеж в цените на жилищата се е ускорил до 16.5% през третото тримесечие на 2024 г., при 15.1% през второто. Най-висок темп на растеж е имало в Стара Загора и Пловдив.
През третото тримесечие на 2024 г. съотношението „цена/наем на жилищата“, което e често използван индикатор за подцененост или надцененост на жилищата, продължи да надвишава съществено (с 45.4%) дългосрочната си средна стойност, посочват от БНБ. Според анализа решенията на домакинствата за придобиване на жилище се определят от мотиви, различни от извличането на непосредствена финансова полза чрез отдаване под наем на новопридобитите имоти. Сред причините могат да се посочат очакванията за продължаващо повишаване на цените или възприемане на жилищата като актив за съхранение на стойност при отрицателни лихвени проценти по депозитите. Оценка по модел на БНБ показва повишаване на степента на достъпност на жилищата.
Макар това да противоречи донякъде на твърденията за балон и силна недостъпност на жилищата, и други данни на БНБ показват, че точно при ипотечното кредитиране, поне засега, няма проблеми. Към края на 2024 г. необслужваните ипотечни кредити са едва 0.44% от всички отпуснати. Това е най-ниският дял сред всички видове банкови заеми. За сравнение – просрочените кредити общо в банковата система са 1.8%, а корпоративните – 2.3%.
През миналата година годишният ръст на кредитите за бизнеса и домакинствата се е ускорил и към края на декември стига 15%, при 11% през декември 2023 г. Динамиката е главно заради кредитирането на домакинствата, посочват от БНБ (виж графиката). По-високият ръст на жилищни кредити в края на годината отчасти се дължи на извършена прекласификация на потребителски в жилищни кредити, посочват от Централната банка.
Резултатите от Анкетата за кредитната дейност на банките, провеждана от БНБ на тримесечна база, дават сигнал, че през първите три тримесечия на 2024 г. основните фактори за нарастването на търсенето на жилищни кредити са били нуждите на домакинствата от средства за закупуване на първо жилище, положителните оценки за състоянието на макроикономическата среда и за перспективите за пазара на жилища, както и предлаганите нива на лихвените проценти. Обемът на новоотпуснатите жилищни кредити се увеличава заради силния растеж в цените на имотите.
При фирмите основният двигател на ръст е овърдрафт – 21% в края на годината, при 6.6% през декември 2023 г. Ускореният ръст най-вероятно отразява търсенето на ресурс за натрупване на запаси и осигуряване на оборотни средства. При обикновените кредити без овърдрафт има забавяне на годишния темп на ръст. Според анкетата на БНБ през третото тримесечие е намаляла нуждата от финансов ресурс за инвестиционни цели. Резултатите показват облекчени стандарти за отпускане на заеми за малки и средни предприятия, без промяна за големи корпоративни клиенти и потребителски кредити и слабо затягане на стандартите за ипотечни кредити. Основните фактори за затягане на кредитната политика и за бизнеса, и за домакинствата, са по-ниската склонност на банките да поемат риск и по-високата цена на привлечения ресурс. Конкуренцията обаче влияе в посока разхлабване на кредитната политика – основно за отпускането на заеми за домакинствата.
Още новини четете тук.