Нарастващите разходи за живот и свитите доходи принуждават много хора да използват бързи заеми за ежедневни покупки като храна, показват проучвания в САЩ. Проучването на платформата за потребителско кредитиране Lending Tree показва, че 25% от клиентите им ползват краткосрочни заеми за ежедневните си покупки в магазина. Това е рязко увеличение спрямо миналата година, когато заеми тип “купи сега, плати по-късно” са ползвали само 14% от клиентите.
Проучването е проведено на 2-3 април тази година сред 2000 американски потребители на възраст 18-79 години. Около половината ползват услугата тип “бърз кредит” за покупки, за една четвърт цел на заема е да купят ежедневни продукти.
Освен това 41% от участвалите в изследването признават, че са забавяли вноска по този тип заеми през миналата година, в сравнение с 34% през 2023 г. Данните са доказателство, че някои потребители имат трудности в осигуряването на базови нужди под натиска на високи цени и лихви, отбелязват авторите на проучването. На въпрос доколко сигурни се чувстват във възможността си да плащат такива заеми навреме, 63% от участниците отговарят, че са “много сигурни”, докато 30% са “сигурни донякъде”. Въпреки отбелязаното ниво на увереност, увеличението на пропуснатите плащаните предполага, че мнозина може би надценяват възможността си да управляват дълговете си ефективно, смятат авторите на проучването.
Освен затруднения със заем, сред по-младото поколение има и други проблеми – близо 71% от т.нар Gen Z (родени между края на 90-те години и 2010 г.) споделят, че имат повече от един активен заем от типа “купи сега, плати после”. От тях над една четвърт признават за поне три заема по едно и също време. Около една трета ползват заеми като “мост до следващата заплата”, т.е. купуват жизнено необходими стоки, а не просто такива, чиято покупка може да се отложи.
Близо половината (48%) от всички анкетирани споделят, че съжаляват за използването на бързия заем, а сред Gen Z този дял е 64%. Недостатък на този начин на пазаруване е по-трудното връщане на покупки, в сравнение със стандартните плащания. Често потребителите трябва да изплатят заема напълно, преди да могат да върнат нежелана стока.
В САЩ потребителските права позволяват връщане на почти всички закупени стоки без обяснение, но с покупката им на кредит това е по-сложно. На теория при липса на налични пари потребителите могат да ползват кредитни карти, но за издаването и поддържането на нормален лимит в тях се изисква добра кредитна история. Типа заеми “купи сега, плати после” наподобяват бързите кредити, с разликата, че не се отпускат директно пари, а се придобиват стоки със заем. Обичайно те се ползват за луксозни или по-едри покупки, например техника. Използването им за храна и ежедневно пазаруване е нова тенденция.
Още новини четете ТУК.