Уникредит Булбанк продаде голям пакет лоши фирмени заеми

unicr-bulbankКупувач на портфейла от 93 млн. евро е българското дружество на норвежката B2Holding

Приключи нова голяма сделка в най-бързо растящия сегмент във финансовия сектор – събирането на вземания на банки. Във вторник Уникредит Булбанк обяви, че е продала портфейл от необслужвани обезпечени и необезпечени задължения по кредити на корпоративни клиенти от 93 млн. евро (182 млн. лв.) на специализираната компания „Агенция за събиране на вземания“. Купувачът е дъщерно дружество на норвежкия B2Holding. Това е най-голямата до момента сделка за портфейл от корпоративни банкови заеми, тъй като досегашните рекорди бяха за потребителски кредити. И е първа продажба на пакет лоши заеми на най-голямата банка в страната. Цената не е обявена, но обикновено такива продажби се договарят в диапазон 5 – 15% от номинала на прехвърляните задължения.

Пакетите с фирмени лоши заеми

Прехвърлянето на портфейла на Уникредит Булбанк е една от най-големите сделки на пазара на необслужвани задължения за последните години. „Шампион“ по този показател е продажбата на портфейл от 144 млн. евро (280 млн. лв.) от Пощенска банка на друго от специализираните в събирането на вземания дружества – германската „ЕОС Матрикс“. Сделката на Уникредит Булбанк обаче е най-голямата в сегмента на корпоративните заеми, в който до момента нямаше активност. От една страна, самите финансови институции не предлагаха такива портфейли и усилията им на този пазар бяха съсредоточени върху продажбата на необезпечени потребителски задължения. От друга, самите колекторски компании подхождаха по предпазливо към корпоративните вземания, които обикновено са обезпечени и чието събиране изисква повече време и е свързано с по-големи разходи за юридически услуги и административни такси.

Очакванията на колекторския сектор са през 2017 г. продажбите на корпоративни и обезпечени задължения да се активизират, а обемът на пазара да се удвои спрямо постигнатото през 2016 г. равнище от порядъка на 1 млрд. лв. По-конкретни данни за развитието на пазара през изминалата година се очаква да бъдат публикувани по-късно този месец от Асоциацията на колекторските агенции, в която членуват 75% от компаниите в бранша. По предварителни изчисления през последните 12 месеца дружествата от сектора са купили просрочени задължения за около 1 млрд. лв., като в тази сума се включват и портфейли, продавани от телеком оператори и доставчици на комунални услуги.

По информация на „Капитал“ една от големите банки подготвя за продажба голям пакет фирмени лоши заеми, обезпечени с атрактивни имоти. По тази причина като купувачи ще се търсят фондове за недвижимости.

Норвежкият купувач

Подготовката за сделката на Уникредит Булбанк е започнала още през пролетта на 2016 г., като е проведена състезателна процедура между няколко кандидати, каза източник на „Капитал“. В крайна сметка търгът е спечелен от АСВ, която през лятото на миналата година стана част от групата на норвежкия B2Holding, с което си осигури и свеж капитал за разширяване на дейността си. По информация от източници на пазара компанията е спечелила и поръчката на дъщерното на банката дружество за потребителско финансиране „Уникредит кънсюмър файненсинг“ за системен купувач на лоши задължения в периода 2017-2018 г., която предвижда ежемесечно изкупуване на траншове от просрочени потребителски и стокови заеми.

План за още продажби

От Уникредит Булбанк и италианския й собственик Unicredit отбелязват, че ефектът от транзакцията ще бъде отразен в отчетите за първото тримесечие на 2017 г. „Сделката е част от плана на Unicredit Group за продажба на активи с влошено качество с цел укрепване на кредитния си профил“, посочват в официалното си съобщение от финансовата институция.

Преди месец от групата, която заедно с останалите италиански кредитори беше измежду най-слабо представилите се на проведените през лятото на 2016 г. стрес тестовете в еврозоната, обявиха стратегически план за преструктуриране на дейността си в периода 2016 – 2019 г. Той предвижда увеличаване на капитала на италианската банка с 13 млрд. евро (одобрено от акционерите й миналата седмица) и прочистване на баланса чрез продажбата на лоши кредити на брутна стойност 17.7 млрд. евро. През последните месеци Unicredit Group договори и сделки за някои от дъщерните си бизнеси като подразделението за управление на активи Pioneer, италианското дружество за онлайн банкиране Fineco Bank и дела си в полската банка Pekao.

Няколко дни след оповестяването на плана през декември стана ясно, че дъщерната Unicredit Banka Slovenia също е продала портфейл необслужвани задължения по кредити на индивидуални и корпоративни клиенти за приблизително 110 млн. евро на норвежкия B2Holding като част от плана на групата за укрепване на кредитния й портфейл.
Източник: Капитал</а>