Необслужваните заеми в Европа продължават да намаляват като стойност, но банките прогнозират затягане на кредитирането за имоти

Необслужваните заеми в Европа остават на много ниско ниво, дори с леко понижение в някои сегменти, въпреки ръста на кредитирането, показва последният доклад EBA Risk Dashboard на Европейския банков орган (European Banking Authority, EBA). Данните са към края на деветмесечието на 2023 г. и сочат запазване на дела на необслужваните кредити и дори спад като абсолютна стойност. 

В края на септември необслужвани са 1.8% от всички заеми – трето поредно тримесечие без промяна. Стойността им е 362.7 млрд. евро – 1.28% спад на годишна база. 

Общо за ЕС и Европейската икономическа общност ръстът на кредитирането е слаб, като активите на банките се увеличават с 0.4% за тримесечие. Затягането на изискванията за получаване на заем в ЕС засега не води до спад на кредитирането, отбелязват от EBA. През третото тримесечие дори има увеличение на експозициите, свързани с недвижими имоти – търговски и жилищни, но допитването до банките показва, че все по-малко от тях планират да увеличават експозициите си към тези сегменти. 

View BG_EBA_Risk Dashboard Q3_2023 on Beautiful.ai

Качеството на активите остава високо, доколкото влошаващите се и несигурни макроикономически перспективи все още не са засегнали компаниите и домакинствата. Рисковете обаче остават, сочат данните от доклада. Заемите от Етап II са се увеличили с 0.01 процентен пункт за тримесечие, достигайки 9.2%. Това са заеми, които официално не са просрочени, но са в риск да станат такива. Все пак за година има по-осезаемо понижение при тях – към септември 2022 г. те са били 9.6%. 

Виждат се и някои ранни признаци на влошаване, смятат от EBA. Входящите парични потоци по необслужваните заеми са по-високи спрямо началото на 2023 г., по-забележимо в сектори, които са чувствителни към икономически спадове като недвижимите имоти. 

В същото време, промяната в дела на просрочените кредити, свързани с имоти, варират широко. Докато на годишна база необслужваните кредити по експозиции към недвижими имоти се увеличават, делът им в строителния сектор в Европа като цяло намалява. В отделните държави от ЕС има доста сериозни разлики в развитието. В Гърция, Ирландия и Португалия секторът на търговските имоти отчита висок дял просрочени кредити, който надминава доста този на проблемните заеми на домакинства, по ипотеки и за реалния бизнес. 

Запитването на EBA към банките сочи очаквания за влошаване качеството на активите. Прогнозите са най-засегнати да бъдат портфейлите с корпоративни кредити, малките и средни компании, както и потребителските заеми.

Още новини четете тук