Темата за забавените плащания в Европа се завръща

Европейските компании отново се опасяват от трудности заради забавени плащания, а десетки милиони бизнеси на Стария континент са застрашени от затваряне, според новия Европейски доклад за плащанията (European Payment Report/EPR) на една от водещите компании в управлението на вземания на континента, публикуван тази седмица. Проучването е направено сред мениджмънта на 10 000 компании от 25 европейски държави. 

В доклада се отбелязва, че радикалните промени след избора на Доналд Тръмп за втори мандат като президент на САЩ оказват нов натиск върху правителствата, бизнес и потребителите. Другата голяма тема в проучването са ефектите от проникването на изкуствения интелект, който вече е задължителна част от дейността по управление и събиране на задължения.   

Опасенията от забавени плащания в Европа се завръщат и ако икономическите условия не се подобрят, общо 10 млн. европейски бизнеса са застрашени от затваряне до две години. Закъсненията при плащанията са основен риск за закриване на компании, защото намаляват ликвидността и ограничават възможността на малките и средни предприятия да растат. Всяка година 11% от вземанията се плащат със закъснение, показва докладът. 

В същото време има индикации, че мениджърите планират да увеличат използването на външни партньори за събирането на вземания. В момента външно възлагане има при средно 28% от закъснелите плащания, но през следващите две години се очаква този дял да нарасне на 32 на сто. Общо 56 процента от мениджърите казват, че са приели неблагоприятни условия за плащане, за да съхранят търговските си отношения – при дял от 49% през 2021 г. Почти половината от анкетираните са приели по-дълги срокове за плащане, за да предотвратят фалит на клиент, което е ръст от 9 процентни пункта спрямо миналата година.

Общо 23% от мениджърите се опасяват, че може да прекратят дейността си през следващите две години, ако няма подобрение на икономическите условия. Резултатите обаче варират според типа компания – за малките и средни този дял е 29%, докато песимисти са само 11% от големите корпорации. Ако опасенията се сбъднат, това ще постави в риск 40 млн. работни места в Европа, което ще отслаби вътрешното търсене и ще подкопае социалната и икономическа стабилност на континента, посочват експертите. 

View European Payment Report 2025_BG on Beautiful.ai

Според проучването 58% от мениджърите на компании смятат, че изкуственият интелект (AI) ще подобри значително управлението на забавените плащания през тази година – ръст от 8 процентни пункта спрямо 2024 г. На този фон се оказва, че малко компании го прилагат в отношенията си с клиенти, което е пренебрежително спрямо младите клиенти, които предпочитат да разговарят с AI асистенти при проблеми с плащанията. 

AI се използва от 59% от мениджърите за управление на забавените плащания, като за 25% основното предимство е увеличаване на ефективността. Двайсет на сто смятат, че технологиите им помагат да намалят забавените плащания, а 15% го използват за анализи. Също толкова е и делът на компаниите, които чрез AI постигат по-висока ангажираност сред потребителите. Любопитно е, че най-много хора предпочитат комуникацията с AI чатботове, когато обсъждат забавени плащания – цели 31%. Най-малко желаещи да общуват с ботове има в Хърватия – само 16% искат AI бот за разговор. 

Върху европейските компании тежи и инфлацията, макар и спадаща от 10.6% годишно през 2022 г., до 2.8% годишно през миналата година. Очакванията са ръстът на цените да надмине целта от 2%, зададена от ЕЦБ, а геополитическото напрежение да го изостри. Според анкетата увеличението на фискалните разходи, особено за отбрана, могат да възстановят икономиките за излизане от индустриалната стагнация, но това няма да стане веднага. В по-близко бъдеще резултатът вероятно ще е инфлация и по-високи разходи за заеми, така че рискът от стагфлация за Европа расте. Стагфлацията е икономическо явление, при което инфлацията се комбинира със спад на икономическата активност.

Все пак, европейските компании отчитат и много положително развитие през миналата година – 72% са отбелязали продажби и приходи над или поне колкото очакванията. Освен това за 57% миналата година е донесла повече от очакваното внедряване на иновации, а 71% имат брутна печалба поне колкото са прогнозирали или дори повече. 

Още новини четете тук