БНБ наложи нови изисквания за кредитите с цел намаляване риска в банковата система

Рисковете в банковата система се повишават и БНБ налага нови изисквания към получателите на ипотечни кредити, става ясно от съобщение на централната банка. Те ще засегнат както новите заеми, така и тези, които вече са отпуснати, но се предоговарят. Мерките влизат в сила от 1 октомври. 

Според новите изисквания банките ще кредитират до 85% от стойността на обезпечението; месечните разходи по обслужване на заема не бива да надхвърлят 50% от дохода на кредитополучателя, а максималният срок за заемите става 30 години. От БНБ допускат изключения, но общият размер на такива заеми в портфейлите на съответната търговска банка за всяко тримесечие не бива да надхвърлят 5% от общата брутна стойност на новоотпуснатите или предоговорени кредити от предходното тримесечие. Банките ще трябва да се отчитат допълнително пред надзора, за да се проверява допустими ли са отклоненията им. 

От БНБ смятат, че оценката на риска в банковата система показва придвижване към по-висока категория на определени индикатори като кредитен растеж, задлъжнялост, цени на жилища и надцененост, среден размер на кредитите. Това сигнализира за потенциално натрупване на средносрочни рискове в системата. Влошаването на показателите за кредитни стандарти обаче няма, но има потенциални зони на уязвимост, показва анализът на централната банка. Новите изисквания са превантивни, посочват още от надзорния орган. 

По данни от статистиката на БНБ към края на юли отпуснатите от банките в България кредити са близо 117 млрд. лв. Това е увеличение с над 10 млрд. лв. само от началото на годината. Ръстът е най-голям при отпуснатите заеми на домакинствата. Досега на няколко пъти БНБ е обявявала мерки за ограничаване на кредитирането, основно чрез повишаване на задължителните резерви и препоръки за ограничаване към банките. Българската централна банка има ограничени правомощия заради Валутния борд и и за разлика от ФЕД и ЕЦБ не може да определя централно нивата на лихвите. Косвено може да влияе чрез ликвидността в системата, но от доста време тя е висока и това позволява на банките да отпускат кредити, още повече, че макар кредитирането да расте, в последните години тенденцията е необслужваните заеми да намаляват. 

Още новини четете тук